Master of Management

Drag to rearrange sections
Rich Text Content

کارشناسی ارشد مدیریت با لیسانس غیرمرتبطm-8_k6g1.jpg

مقدمه

ارشد مدیریت با لیسانس غیرمرتبط امکان پذیر است؟ آیا با لیسانس رشته دیگر فرصت شرکت در کنکور مدیریت را داریم؟

ارشد مدیریت با لیسانس غیرمرتبط در سال‌های اخیر از طرفداران بسیاری برخوردار شده است. از دلایل محبوبیت این رشته در مقطع کارشناسی ارشد می‌توان به ماهیت میان رشته‌ای و پویای آن اشاره کرد. همانطور که می‌دانید کارشناسی ارشد مجموعه مدیریت دارای گرایش‌های متنوعی بوده و افراد می‌توانند فرصت انتخاب گرایش‌های مختلف بر اساس توانایی‌های خود را داشته باشند. در کنکور ارشد مدیریت انواع درس‌های مفهومی، حل کردنی، تحلیلی و حفظی وجود دارد و به همین داوطلبان می‌توانند در کنکور ارشد مدیریت موفق باشند؛ همین موضوع سبب شده است که پیوسته بر تعداد داوطلبان کنکور مدیریت افزوده شود.

هر ساله دانشجویان بسیاری برای افزایش فرصت‌های شغلی در دسترس خود در آینده با داشتن مدرک کارشناسی دیگر رشته‌ها، خواهان ثبت‌نام و حضور در کنکور ارشد مدیریت هستند. به گونه‌ای که می‌توان گفت تغییر رشته به کارشناسی ارشد مدیریت یکی از پرطرفدارترین و جذاب‌ترین موارد برای ادامه تحصیل در مقطع­های بالاتر به شمار می‌رود. البته در نظر داشته باشید که تغییر رشته به ارشد مدیریت برای تمامی داوطلبان مناسب نخواهد بود. به همین منظور توصیه می‌شود با خودتان صادق باشید و تصمیم درستی را برای حضور در کنکور مدیریت بگیرید. مدیریت شامل زمینه‌های مختلف از جمله جامعه‌شناسی، روانشناسی، اقتصاد، آمار و ... است. همچنین نیازمند مهارت‌هایی مثل تصمیم‌گیری، مدیریت تضاد، حل مسئله، مهارت‌های ارتباطی قوی، هوش هیجانی و عاطفی مناسب و ... است. فارغ‌التحصیلان این رشته با کسب دانش و مهارت لازم می‌توانند در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی موسسات بزرگ هم مشغول به کار شوند.  

کنکور ارشد مدیریت

پیشنهاد می‌شود با دانلود دفترچه راهنما اطلاعات دقیقی از قوانین و شرایط تغییر رشته به ارشد مدیریت به دست آورید. در حال حاضر بر اساس قانون وزارت علوم، داوطلبان کنکور ارشد صرف نظر از نوع مدرک کارشناسی می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد مدیریت شرکت داشته باشند. زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد هر ساله متغیر بوده و افراد باید با در دست داشتن دفترچه راهنما از فرآیند برگزاری آزمون و اطلاعات دقیق به دست آورند.

ارشد مدیریت با لیسانس غیرمرتبط در حال حاضر از تقاضای قابل توجهی برخوردار است. پرطرفدارترین رشته‌ها و گرایش‌های ارشد مدیریت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد‌:

مشاهده بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد مدیریت

رشته

برخی گرایش‌ها

مدیریت بازرگانی

بازاریابی، مدیریت استراتژیک، تجارت الکترونیکی، بازاریابی بین‌المللی

مدیریت مالی

مدیریت مالی، مهندسی مالی و مدیریت ریسک، بانکداری

مدیریت کسب‌و کار (MBA)

مدیریت کسب‌وکار

مدیریت فناوری اطلاعات

سیستم‌های اطلاعات پیشرفته، کسب‌وکار الکترونیک، هوشمندی کسب‌وکار

مدیریت دولتی

توسعه منابع انسانی، بودجه و مالیه عمومی، مدیریت تحول

مدیریت صنعتی

تحقیق در عملیات، تولید و عملیات، مدیریت کیفیت و بهره‌وری

مدیریت منابع انسانی

مدیریت استراتژیک منابع انسانی، مدیریت عملکرد و بهره‌وری منابع انسانی

مدیریت کارآفرینی

کسب‌وکار جدید

 

واحدهای درسی کارشناسی ارشد مدیریت

هر ساله سازمان سنجش با هدف آگاهی دادن به داوطلبان رشته ارشد مدیریت در زمینه مجموعه‌های امتحانی، ضریب درس‌ها، شرایط پذیرش رشته، درس‌های امتحانی و ... در سایت سنجش دفترچه راهنما منتشر می‌کند. هر یک از گرایش‌های مدیریت دارای درس‌های مختلف با ضرایب متنوع هستند. برای مثال در رشته ارشد مدیریت بازرگانی درس‌های بازاریابی، زبان تخصصی و تئوری‌های مدیریت از بالاترین ضرایب، برخوردار هستند. اولین گام برای شرکت در کنکور ارشد مدیریت و ورود به این رشته داشتن روحیه خلاق و قدرت تصمیم‌گیری است. همچنین باید در درس‌هایی مانند آمار پایه خوبی داشته باشید. برای موفقیت در رشته مدیریت داشتن ذهنی آزاد، فن بیان قوی و روحیه رهبری بسیار مهم است.

   با توجه به اینکه امکان تحصیل در این رشته برای مدارک کارشناسی مختلفی وجود دارد سالانه هزاران دانشجو با تغییر رشته خود، در کنکور ارشد مدیریت شرکت می­کنند. خیلی از داوطلبان با امید ارتقاء شغلی و یافتن یک کار پردرآمد این پروسه را در اولویت تحصیل خود قرار می‌دهند. دانشجویانی که در دوران کارشناسی خود در رشته‌های فنی و مهندسی تحصیل کرده‌اند، از طرفداران کنکور ارشد مدیریت هستند و با پاسخگویی نسبتا آسان به درس‌های کمّی و کسب درصد مناسبی برای درس‌های حفظی و مفهومی، به رتبه‌ها و دانشگاه‌های خوبی دست پیدا می‌کنند. آن‌ها دانش مهندسی خود را در کنار دانش مدیریتی خود قرار داده و می‌توانند نقش بسیار محوری را برای سازمان‌های دولتی و خصوصی ایفا کنند. از محبوب‌ترین رشته‌های مد نظر این افراد، می‌توان MBA و مدیریت مالی را نام برد.

بازار کار ارشد مدیریت

اگر تصورتان از تغییر رشته به ارشد مدیریت این است که پس از فارغ‌التحصیلی بتوانید آینده شغلی خود را تضمین کنید باید بدانید که در وهله اول وجود مهارت و استعداد مدیریت و مسئولیت‌پذیری برای رسیدن اهدافتان از الزامات به شمار می‌رود. برخی از دانشجویان با تصور اینکه در همان اوایل پس از فارغ‌التحصیل شدن در این رشته می توانند یک کار درست حسابی در بازار فعلی به دست آورند، کاملا در اشتباه هستند؛ چرا که برای موفقیت در مسیر شغلی باید چند سال اول به تلاش و پشتکار خود افزود. همانطور که می‌دانید مدیریت تلفیق علم، حرفه و هنر است و برای اینکه بتوان یک مدیر باتجربه و کاربلد در حوزه کاری خود باشید، بایستی به مرور زمان بر توانایی های خود بی­افزایید. در حالت کلی رشته مدیریت در گرایش­های مختلف از بازار کار خوبی برخوردار هستند اما افزایش مهارت‌های مختلف و خارج از حوزه دروس کارشناسی ارشد مدیریت، از عوامل کلیدی موفقیت هستند.

آینده شغلی کارشناسی ارشد مدیریت

یک مدیر در حوزه کاری خود متخصص است و به عنوان یک پشتیبان قوی برای کارکنان شناخته می‌شود. یک مدیر حرفه ای و باتجربه همواره سعی بر آن دارد تا از اتلاف وقت جلوگیری نموده و از منابع مالی و انسانی به صورت بهینه بهره‌مند شود. هدف اصلی مدیریت، کسب عملکرد بالا از فعالیت خود و کارمندان، منابع در دسترس و کسب رضایت ذی‌نفعان است. ارشد مدیریت فرصت شغلی بهتری را برای داوطلبان به وجود می‌آورد و مدیران بخش‌های مالی، بازاریابی، بازرگانی و ... سازمان‌های دولتی و مخصوصی از حقوق و مزایای بسیار بالایی برخوردار هستند. امروزه از مهم‌ترین دلایل محبوبیت رشته‌ مدیریت، فرصت‌های طلایی برای مهاجرت است. افراد در مقطع کارشناسی نیز می‌تواند به کشورهای خارجی با هدف تحصیل مهاجرت کنند اما داشتن مدرک کارشناسی ارشد شرایط اپلای را برای داوطلبان آسان خواهد کرد.

سخن پایانی  

کارشناسی ارشد مدیریت از محبوب‌ترین رشته‌ها برای دانشجویانی است که می‌خواهند در رشته‌ای غیر از رشته کارشناسی خود ادامه تحصیل دهند. مدیریت، ماهیت بسیار جذابی دارد و کنکور آن هم آنقدر دشوار نیست که نتوان از آن عبور کرد. دانشجویان رشته‌های فنی بیشترین تعداد شرکت‌کننده را از میان دانشجویانی دارند که لیسانس آن‌ها غیر مرتبط است و معمولا در رشته‌های MBA  و مدیریت مالی به رتبه‌های خوبی دست پیدا می‌کنند. در حال حاضر هیچ مانعی برای شرکت در کنکور ارشد مدیریت با مدرک کارشناسی غیرمرتبط وجود ندارد. اگر شما هم به مدیریت علاقه دارید و از حل مسائل، رویارویی با مشکلات، کار کردن با انسان‌ها و ... لذت می‌برید، رشته مدیریت منتظر شماست!

rich_text    
Drag to rearrange sections
Rich Text Content
rich_text    

Page Comments

Comments for this page are private. You can make comments, but only the portfolio's owner will be able to see them.

Add a New Comment:

You must be logged in to make comments on this page.