wall sandwichpanel ساندویچ پانل دیواری یک رو ورق

Drag to rearrange sections
Rich Text Content

ساندویچ پانل یک رو

ساندویچ پانل دیواری یک رو ورق

ساندویچ پانل دیواری یک رو ورق سازه هایی جدید هستند که امروزه کاربرد های وسیع و گسترده ای در صنایع مختلف دارند. ساندویچ پانل ها سازه های پیش ساخته ای هستند که دارای یک لایه عایق درونی و دو لایه ورق متصل به آن تشکیل شده است. ساندویچ پانل ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی دارند. این ویژگی ها سبب شده است تا صنعتگران تمایل زیادی به استفاده از سازهای مدرنیزه شده ساندویچ پنل ها داشته باشند.

در طی سالیان اخیر، به دلیل رغبت زیاد افراد به استفاده از سازه های جدید استفاده از سازه های سنتی و قدیمی روندی کاهشی پیدا کرده است و این سازه ها به عنوان جایگزینی برای سازه های قدیمی به کار گرفته می شوند. این ساندویچ پانل ها دارای یک رو ورق هستند. این پانل ها در رنگ های مختلف و متنوعی تولید و به بازار عرضه می گردد. ساندویچ پنل ها ویژگی های خاص و فوق العاده ای دارند. این ویژگی ها باعث می شود تا این سازه ها مقاومت بالایی در برابر باران، تگرگ، برف و عوامل دیگر داشته باشند.

کیفیت بالای ساندویچ پنل های تولید شده و قیمت مناسب آن دو ویژگی دیگر این پنل ها است که سبب شده استقبال از این سازه ها روز به روز افزایش پیدا کند. پنل ساندویچ های یک رو ورق یکی از انواع ساندویچ پانل های سقفی است. این پنل ها نیز مانند سایر پنل ها از سه لایه اصلی تشکیل شده است. دو لایه خارجی، ورق های گالوانیزه هستند که درون آن ها فوم پلی یورتان تزریق شده است. به دلایل گوناگونی از جمله نوع پروژه و پایین آمدن هزینه ها از ساندویچ پانل های یک رو ورق استفاده می شود. در این نوع از پنل ها یکی از لایه های ورقه زیرین را برداشته و فویل مصلح را جایگزین آن می کنند.

انواع ساندویچ پنل ها

ساندویچ پانل ها براساس نوع کاربردی که دارند به دو دسته سقفی و دیواری تقسیم می شوند. معیار دیگری نیز برای تقسیم بندی پنل ساندویچ ها وجود دارد. ساندویچ پانل ها بر اساس نوع عایق مورد استفاده قرار گرفته در ساندویچ پانل به سه دسته تقسیم می شود. ساندویچ پانل های دیواری خود انواع مختلفی دارند که ساندویچ پانل های یک رو ورق یکی از مدل های ساندویچ پانل های دیواری است. این پنل ساندویچ ها عبارتند از:

 1. ساندویچ پانل دو رو ورق دیواری
 2. ساندویچ پانل دیواری پیچ پنهان
 3. ساندویچ پانل دیواری یک رو ورق
 4. ساندویچ پانل های خاص

انواع پوشش ساندویچ پانل

 • دو رو فویل
 • دو رو کاغذ
 • دو رو ورق
 • دو رو نایلون
 • یک رو ورق یک رو نایلون
 • یک رو ورق یک رو کاغذ

جنس ورق های پانل ساندویچ های یک رو ورق

جنس ورق های استفاده شده در انواع پنل ساندویچ ها از جنس فولاد است. همانطور که می دانید فولاد آلیاژی است که از ترکیب دو فلز روی و آلومینیوم تشکیل می شود. آلیاژ ترکیب چندین فلز هستند. زمانی که این فلزات با یک دیگر ترکیب می شوند خواص جدیدی را ایجاد می کنند که د رابتدا هر کدام از فلزات آن را نداشتند.

ساندویچ پانل ها دارای دو ورق هستند. ورقه های رویی و ورقه هایی زیری که دو طرف فوم عایق را احاطه می کنند. جنس این ورقه ها از فولاد است. گالوانیزه و آلوزینک فولاد های مورد استفاده در پنل ساندویچ ها هستند. یکی از مزیت ها و ویژگی های آلوزینک ها آن است که مقاومت فولاد را در برابر خوردگی افزایش می دهد.

جنس ورق های پانل ساندویچ های یک رو ورق

انواع عایق ساندویچ پانل های یک رو ورق

جنس لایه عایق ساندویچ پانل های دیواری یک رو ورق بسته به کاربری پانل متفاوت است. برای پانل ها می‌ توان از پلی یورتان، پلی استایرن و پشم سنگ به عنوان لایه عایق استفاده کرد. در ادامه این موارد را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ساندویچ پانل یک رو ورق با عایق پلی یورتان

یکی از رایج ترین اشکال تولید پانل های یک رو ورق، پانل هایی هستند که برای تولید آنها از عایق پلی یورتان استفاده میشود. پلی یورتان جزو قوی ترین عایق ها است که سازه را در برابر حرارت، برودت و صوت عایق می کند. عایق های پلی یورتان خود دارای دو نوع پلی یورتان PUR و PIR هستند. درجه مقاومت هر یک از این موارد در برابر آتش متفاوت است. به همین خاطر باید با توجه به کاربری ساندویچ پانل، مناسب‌ترین نوع عایق انتخاب شود.

ساندویچ پانل دیواری یک رو روق با عایق پلی استارین

پلی استایرن از دیگر مواد عایقی است که در ساختار ساندویچ پانل ها به کار می‌ رود. قدرت عایق کنندگی پلی استایرن در مقایسه با پلی یورتان کمی پایین تر است. به همین خاطر از پانل های یک رو ورق پلی استایرن در سازه‌هایی استفاده می شود که قصد نداشته باشیم به صورت صددرصدی از ورود و خروج هوا و حرارت جلوگیری کنیم.

نکاتی مهم در مورد ورقه های پنل ساندویچ ها

یکی از نکاتی که باید به آن درحین خرید پنل ساندویچ ها توجه کرد، شرایط آب و هوایی آن منطقه است. ورق های گالوانیزه برای مکان هایی مانند استان های شمالی کشور که دارای آب و هوای مرطوب است مورد استفاده قرار می گیرد.

 پنل ساندویچ های دو رو نایلون از عایق فوم پلی یورتان ایجاد می شوند. این پانل ها در سردخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. ورق های آلوزینگ دارای رنگ بندی های مختلفی است. این ورق، خصوصیات Al، Zn و سیلیکون را دارد. ورقه های آلوزینگ بر سایر ورقه ها برتری دارد.

انواع ورق ساندویچ پنل ورق گالوانیزه

کوتینگ رنگ یا درجه کیفیت رنگ استاندارد در ورق ساندویچ پانل باید کوتینگ استفاده شود. ورق گالوانیزه در برند های متنوعی در ایران تولید می شود که برای تهیه باید از نوع و کیفیت مطمئن و با اطمینان خاطر از مواد خام اولیه جهت تولید ورق را خریداری کنیم.

چگونگی ساخت ورق گالوانیزه

در ابتدا خط تولید ورق گالوانیزه (Galvanized) کلافه های ورودی از خط نورد سرد به هم متصل شده و یک نوار پیوسته به وجود می آورد. بعد از گذشت این مرحله تولید قسمت شستشو آغاز می شود که در این مرحله به وسیله مواد قلیایی چربی زدایی شده و با برس زنی و شستشو با آب گرم کاملا تمیز می شود.در آخر باید خشک شود که این کار در هوای داغ انجام می شود.

کاربرد ورق Galvanized

 • پانل ها
 • کانال هوا
 • یخچال سازی
 • پتروشیمی
 • کرکره تابلو برق
 • سینی کابل

ورق آلوزینک

ورق آلوزینک نوعی فلز گالوانیزه است که با ترکیبی از آلیاژ های مختلف تشکیل شده. آلیاژ های تشکیل دهنده ورق آلوزینک شامل آلومینیوم، روی و سیلیکون است که با ترکیبی متفاوت، این ورق را به وجود آورده اند و میزان استفاده از این آلیاژ ها به صورت زیر است:

آلیاژ های ورق آلوزینک

 • آلومینیوم 55%
 • روی 43.4%
 • روی1.6%

کاربرد ورق آلوزینک

ساندویچ پانل، میلگرد، صنایع دارویی و صنایع غذایی، صنایع بهداشتی و صنایع پتروشیمی از دیگر موارد استفاده از ورق آلوزینک که می توان با استفاده در محیطی با اسیدتیه بالا و فضای متراکم صنعتی نام برد.

در زمان هایی که محیط شامل رطوبت بسیار زیادی باشد ورق گالوانیزه شامل روی مورد استفاده قرار می گیرد اما با این حال وجود مزایای آلوزینک، گاهی بنا به درخواست مشتری ورق هایی مورد استفاده قرار می گیرد که از جنس گالوانیزه بوده و در این نوع موارد تامی کویل ورق آلومینیوم به عهده شخص مشتری می باشد.

ورق آلومینیوم (Al)

این ورق از فلز آلومینیوم ساخته شده و در دو طرح سقفی و دیواری مورد استفاده قرار می گیرد که دارای طرح ها و انواع مختلفی می باشد. ساندویچ پانل های ساخته شده از جنس آلومینیوم به دلیل ویژگی سبک بودن ورق های آلومینیومی وزن پایینی دارند.

ویژگی های ورق Al

 • سبک بودن
 • قابل خم کردن
 • شکنندگی
 • ضد زنگ بودن

کاربرد ورق Al

 • بسته بندی
 • ساختمان سازی
 • صنعت حمل و نقل
 • کالاهای بادوام بالا
 • انواع ساندویچ پانل

مزایای ساندویچ پانل یک رو ورق

این نوع از ساندویچ پانل ها تمامی ویژگی های کلی را که به دلیل ساختار منحصر به فردی دارند و استفاده از ورق های مقاوم و عایق پلی یورتان با ساختاری یکپارچه در آن ها موجب شده است که عایق صوتی، حرارتی و رطوبتی شناخته شوند. پوشش روی در ورق های آلوزینک و گالوانیزه که در قسمت بیرونی این پانل استفاده می شود منجر به افزایش مقاومت ساندویچ پانل یک روLinks to an external site. ورق یک رو فویل در برابر عوامل خارجی از قبیل خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدگی شده است.

یکی دیگر از عواملی که موجب محبوبیت عایق پلی یورتان برای لایه میانی این نوع از پانل ها شده مواد اولیه به کار رفته برای تولید است. ازاین جهت که فوم پلی یورتان در هنگام آتش سوزی ذرات شعله ور تولید نمی کند و از گسترش آتش جلوگیری می کند. حذف لایه سوم ورق فلزی در این نوع از پانل ها علاوه بر اینکه موجب سبک شدن می شود عوامل دیگری از قبیل کاهش ضخامت را به دنبال دارد و موجب سهولت در جابه جایی و نصب می شود. یکی دیگر از مزایایی که در ساندویچ پانل یک رو ورق موجب محبوبیت شده کاهش قیمت 20 درصدی در مقایسه با سایرین است.

مزایای ساندویچ پانل یک رو ورق

قیمت پنل ساندویچ یک رو ورق

با جستجویی در سایت ها و نگاهی به قیمت های پنل ساندویچ پانل ها در بازار می توان یک نکته بسیار مهم را متوجه شد. این نکته مهم هم آن است که نمی توان لیست قیمت مشخصی را برای پنل ساندویچ ها ارائه داد.

با توجه به شرایط بد اقتصادی حاکم بر کشور این پنل ساندویچ ها می تواند انتخاب مناسبی باشد تا هزینه تمام شده محصول کم تر باشد. البته باید به این نکته توجه کرد که ساندویچ پنل انتخابیمناسب بوده و بتواند نیازهای مورد نیاز ما را تامین کند.  

 • یکی از دلایل تفاوت در قیمت ها متراژ طول و عرض پنل ساندویچ ها است. متراژ پنل ساندویچ ها بر اساس خواست و نیاز مشتری مشخص می شود. با توجه به آنکه متراژ ها متفاوت است در نتیجه قیمت نهایی هم متفاوت خواهد بود.
 • یکی دیگر از دلایل این تفاوت قیمت داخلی یا خارجی بودن محصول است. هر محصولی که از خارج از کشور وارد شود قیمت بالاتری خواهد داشت. محصولات وارداتی به دلیل آنکه به دلار محاسبه می شوند قیمت بالاتری خواهند داشت. با توجه به نوسانات قیمت پنل ساندویچ ها می تواند روند افزایشی نیز داشته باشند.
 • یکی دیگر از دلایل تفاوت در قیمت ها جنس ورقه ها است. تفاوت در جنس ورقه موجب تفاوت در قیمت های پنل ساندویچ ها می شود.

سازه پیش ساخته با ساندویچ پانل دیواری یک رو ورق

پنل ساندویچ های یک رو ورق کاربرد های گسترده ای در صنعت دارند. این ساندویچ پانل ها در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که پس از نصب ساندویچ پانل نیاز به سقف کاذب یا زیرکوب دارند. یکی از کاربردهای مهم این ساندویچ پانل ها، ساخت سازه های پیش ساخته است. ساختمان پیش ساخته سبک، مقاوم و مقرون به صرفه است.

چرا ساندویچ پانل دیواری یک رو ورق اقتصادی تر است؟

همان طور که خواندید پانل های ساندویچی از دو طرف توسط ورق هایی فلزی محصور می شوند. گاهی الزامی نیست به اینکه هر دو طرف ساندویچ پانل از ورق فلزی استفاده شود. برای مثال برای ساخت یک سازه مسکونی یا ویلای پیش ساخته می توان آن طرف از ساندویچ پانل را که به سمت داخل سازه است، به جای ورق فلزی، نایلون یا کاغذ کار کرد. اگرچه ساندویچ پانل های دو رو ورق مقاومت و استحکام بیشتری دارند، اما این اقدام به منظور کاهش هزینه های مربوط به خرید ساندویچ پانل صورت می گیرد.

اگر ساندویج پانل دیواری قرار است در محلی نصب شود که عایق بودن صد در صدی دیوارها نسبت به صوت و حرارت چندان برایتان حائز اهمیت نیست، می توانید از ساندویچ پانل دیواری یک رو ورق استفاده کنید. این پانل هزینه های مربوط به ساخت و ساز خانه های پیش ساخته را تا حدودی کاهش می دهند.

ساخت کانکس با ساندویچ پانل دیواری یک رو ورق

کانکس یک ساختمان پیش ساخته بسیار کاربردی است در گذشته صرفا برای اسکان موقت در مواقع بحرانی چون وقوع سیل یا زلزله مورد استفاده قرار می گرفت. این روزها با پیشرفته شدن انواع کانکس ها، کاربری آن ها نیز افزایش یافته است. نیمی از سازه های موجود در سطح شهر مانند اتاقک های نگهبانی، دکه های روزنامه فروشی، غرفه های بازیافت زباله و... دیگر سازه هایی سنتی و قدیمی نیستند. کانکس ها به خوبی جایگزین سازه های آجری و سنگی قدیمی شده اند.

کانکس سبک، مقاوم و اقتصادی تر از سازه های سنتی است. به همین خاطر این روزها با کاربری فست فود و کافی شاپ، نانوایی، نگهبانی، انباری و... نیز مورد استفاده قرار می گیرد. کانکس ها جنس های مختلفی دارند. کانکس پی وی سی، کامپوزیت، سایدینگ و کانکس های ساندویچ پانلی از انواع کانکس ها به شمار می روند. کانکس ساندویچ پانلی یکی از رایج ترین انواع کانکس است.

rich_text    
Drag to rearrange sections
Rich Text Content
rich_text    

Page Comments